MENÜ

A kölyök bulldog vásárlása:

 

Lehetőség szerint ne vásároljon senki törzskönyv nélkül angol bulldog kutyát, mivel ebben az esetben nem tudhatjuk, hogy kik a szülők, még az is elképzelhető, hogy keverék kutyát kap az új tulajdonos. Aki angol bulldog kutyusokkal foglalkozik az tudja, hogy a kicsik felnevelése sok munkával jár. Sajnos sokan ezért egyesek úgy szaporítanak, hogy az anya nem fajta tiszta angol bulldog, hanem egy angol bulldog-boxer keverék. Így természetesen a kölykök is csak keverék kutyák lesznek. (Megjegyzem, hogy semmi bajunk nincs a keverék kutyákkal, csak ha valaki angol bulldogot szeretne és ráadásul sok pénzt fizet egy kölyökért, akkor elfogadhatatlannak tartjuk, hogy keverék kutyát kapjon.) Csak lelkiismeretes tenyésztőtől érdemes vásárolni, mivel akkor biztosak lehetünk benne, hogy az angol bulldog kölykök megkapják a rendszeres féreghajtókat, oltásokat, kiegészítőket és megfelelő táplálékot kapnak. Ha életük első időszakában hiányt szenvednek bármiben a kicsik az később biztosan problémát fog okozni.

Ha sikerült a megfelelő tenyésztőt megtalálni, akkor kérdezősködjünk minél többet a kicsiről. Kérdezze a kis bulldog szokásairól, természetéről. Kérdezzék meg, mit evett a kis bulldog milyen kiegészítőket kapott. A kölyök elhozása előtt feltétlenül gondoskodni kell arról, hogy néhány napig ugyanazt egyen a csöppség, amit előtte evett. Ha másik fajta tápra és eledelre szeretnénk átszoktatni a kicsit, akkor ezt csak fokozatosan tegye az új tulajdonos. Mi azt szoktuk tanácsolni, hogy egyharmad részben keverhető az új eledel a kis bulldog részére és fokozatosan kell növelni az új eledel arányát. A legjobb, ha a tenyésztőnél sikerül azt elérni, hogy néhány napi eledelt adjon. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy amikor a kicsit komoly stressz éri, azaz elválasztják a testvéreitől, kiszakítják az általa megszokott környezetből, akkor néhány napig a szervezetét ne terheljük azzal, hogy más eledelhez próbáljuk szoktatni. Gyakran előfordul, hogy az új tulajdonos egyből mással kezdi etetni a kis bulldogot és ez hasmenést okoz a kicsinél. Ha nincs egyéb probléma, akkor ez néhány nap alatt megoldódik, de a fő probléma az, hogy gyakran még az állatorvos sem tudja száz százalékosan megállapítani, hogy a hasmenés vajon emésztési probléma vagy valami betegség tünete.

Mindenképpen ellenőrizzék, hogy a kis angol bulldogok megkapták-e a szükséges oltásokat. Semmiképpen ne hozzuk el a kölyköt 8 hetes kor előtt, ugyanis akkor még gyenge az immunrendszerük és a megszokott környezettől való elszakítás ezt a gyenge immunrendszert még tovább gyengíti. Úgy gondoljuk, hogy a kis angol bulldogok új környezethez való szoktatása a legideálisabb a nyolc hetes kor után van. Ekkorra, megkaphatja a kutyus már a második oltást. Fontos dolognak tartjuk, hogy az oltás után legalább egy teljes napig még a megszokott környezetében legyen a kicsi bulldog, mivel az oltások is aktív módon fejtik ki hatásukat, azaz nagyon kis mennyiségű fertőzést visznek be a kutyus szervezetébe, amelynek hatására az immunrendszer működésbe lép. Így alakul ki a védettség a különböző betegségek ellen. Tehát érthető, hogy amikor az immun rendszer amúgy is leterhelt állapotban van, akkor nem szabad szervezetüket azzal terhelni, hogy a környezetváltozáshoz is alkalmazkodnia kelljen.

 

Az angol bulldog tartása:

 

Az angol bulldog rövid szőrű kutya, nincs megfelelő aljszőrzete ahhoz, hogy rideg tartásba tartsuk. Nem bírja a nagyon hideg időjárást, télen fűtött helyre, melegre van szüksége, de legalábbis olyan helyre amit be tud fűteni a testével. Mi azt valljuk, hogy a fűtött helyiségben érzik jól magukat télen az angol bulldogok.


A nyári nagy meleget sem viselik jól, ez a rövid orruk és a testfelépítésük miatt van. Ne hagyjuk kint árnyék nélküli helyen sosem az angol bulldogot nagy hőségben, mert hőgutát kaphat. Figyeljünk arra melegben, hogy nehogy túlerőltesse magát a kedvencünk, például a szomszéd füvet nyír és a kutyus folyamatosan fut a kerítés mellett és ugat. Némely angol bulldog példányoknál előfordulhat ilyenkor is , hogy úgy „felhúzzák” magukat, hogy rosszul lesznek és ez esetleg légzés leállást is okozhat. Ha véletlenül azt vesszük észre, hogy a kedvencünk már rosszul veszi a levegőt és esetleg már a nyelve is elszíneződött, azonnal hűtsük le a kutyát. Először fokozatosan,  fejét, száját, nyelvét, majd az egész testét.
Nyáron a gépkocsiban való utaztatáskor is legyünk nagyon körültekintőek. A gépjárműben mindig legyen nagy mennyiségű víz, ha utazunk kedvenc bulldogunkkal.  Mi azt szoktuk tanácsolni, hogy légkondicionált kocsiba szállítsák az angol bulldogot. Az utazás alatt valaki mindig figyeljen a kutyusra. Vegyük figyelembe, hogy  az angol bulldog nem sport kutya, ő egy igazi családi kutya, családi kedvenc. Nyáron, nagy melegben ne induljunk hosszú sétára, túrára az angol bulldogunkkal. De azt se felejtsük el, hogy kutyusunknak szüksége van a jó levegőre, mozgásra. A sétákat próbáljuk a hűvösebb hajnalokban és a késő esti órákra tervezni.
A vásárolt kölyköt ne vigyük le utcára, illetve kutyák közé mindaddig amíg a kölyökkori oltások által adott védettség ki nem alakul. A védettség a harmadik oltás után 4- 5 nappal alakul ki teljesen.

 

Az angol bulldog etetése:

 

Ne felejtsük el, hogy a kutya ragadozó, így elsődleges eledele a hús. Van néhány jó minőségű táp, amit lehet kapni, de mi azt szoktuk tanácsolni, hogy lehetőség szerint kapjon a kutyus főtt húst is. Az általunk elfogadható tápok: Royal Canin, Happy Dog, Flatazor, Hills. A mi angol bulldogjaink vegyesen kapják naponta váltogatva a jó minőségű tápot és a házilag elkészített főtt húst rizzsel, kukorica pehellyel, tésztával. Természetesen gondoskodni kell a kölyök kutyánál a megfelelő kiegészítőkről is. Mivel az angol bulldog teste nagyon tömeges, így a csontoknak és izületeknek nagy súlyt kell hordaniuk. Ezért feltétlenül szükség van mind a csontok mind az izületek fejlődésnek támogatására. A nálunk nevelkedő angol bulldog bébik folyamatosan kapják a Pet Phos-t, mely a kálcium és foszfor megfelelő arányú bevitelét biztosítja, valamint Korvimint, amely az izületek egészséges fejlődéséhez szükséges. Az angol bulldog állkapcsa miatt nem képes arra, hogy a csontot megrágja annyira, hogy az a bélrendszerbe jutva ne okozzon problémát. Soha ne adjon az angol bulldog kutyusnak semmiféle csontot. !!!!!!!! Természetesen nekik is szükségük van arra, hogy rágjanak ezért feltétlenül vásároljunk különböző inakból készült műcsontokat amit nyugodtan rághat a kedvencünk. A kölyök kutya háromszor kapjon eledelt. Kb. fél éves korban amikor már úgy látjuk, hogy kutyusunknak nincs szüksége a háromszori étkezésre, akkor csökkenthetjük napi kettőre az étkezések számát. Egyéves koráig mindenképpen kapjon kétszer enni kedvencünk.

 

Az angol bulldog szoba tisztaságra való nevelése:

 

A szoba tisztaságra való nevelés ideje attól függ, hogy a gazdi milyen sűrűn tudja sétáltatni vinni a kis csöppséget. Etetések után feltétlenül vigyük ki a kicsit annyira, hogy elvégezhesse a dolgát. Ne üssük meg a kutyust, azért, ha bent végzi el a dolgát és ne nyomjuk bele az orrát. Ezeknek semmi értelme nincs csak annyit érünk el , hogy  a kutyus bizalmát veszti el gazdijában. Ha véletlenül rajta kapjuk, hogy a szobában végzi a dolgát annyit tehetünk, hogy kicsit megfogjuk nyaka felső részénél lévő  bőrt és kicsit  meghúzzuk majd azonnal kivisszük vagy kiengedjük, ahol elvégezheti dolgát. Ebből érteni fogja a kis bulldog, hogy az nem helyes ha bent végzi el a dolgát. Az anyukájuk is így neveli a kicsiket, ha azok helytelen dolgot tesznek, tehát ez teljesen érthető a kicsik számára. Az angol bulldog nagyon könnyen és gyorsan szobatisztává válik, ha elegendő sétát biztosítunk számára.

Az angol bulldog játékai:

 

Mindig legyen a kölyök bulldogunknak megfelelő játéka és lehetőség szerint cserélgessük azokat. Érdemes legalább hat különböző játékot venni, de nem egyszerre oda adni, hanem először hármat oda adni, majd amikor már úgy látjuk hogy a kis angol bulldogunk megunta őket, akkor elvenni és az új játékokat oda adni neki. Néhány nap múlva az előző játékok is újra érdekesek lesznek. Mindig körültekintően válasszuk ki a kis kutyus játékát nehogy olyan rész legyen rajta amit ha lerág és lenyel akkor állatorvoshoz kelljen fordulni. Ha labdát veszünk mindig alkalmazkodjunk a kis bulldogunk méreteihez nehogy véletlenül játék közben le tudja egyben nyelni.

Asztali nézet